Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Belhaven

Pivovar

Belhaven

První dochované zmínky o existenci pivovaru Belhaven jsou skutečně hodně staré. Hovoří se o roku 1719, kdy John Johnstone převzal pivovar a začal ho komerčně využívat, ale údajně pivovar vařil již v 16 století. V té době se pivovar přemístil do přístavního města Dunbar, na místo vzdálené cca 48 km od Edinburghu, kam již nespadala jurisdikce tehdejší Dunbarské rady,  což mu umožnilo i po dvou stech letech zůstat jako jediný fungující z dřívější dvacítky tamějších pivovarů. Jedná se o nejstarší, stále fungující pivovar ve Skotsku a vlastně i celé Velké Británii.

pho_belhaven_breweryRoku 1815 se Ellis Dudgeon přiženil do Johnstoneovy dynastie a po následujících téměř 150 let bylo pivo z tohoto pivovaru prodáváno pod značkou Dudgeon & Co. Za této éry produkoval Ellis a jeho zeď Alexander Hunter širokou paletu piv typu Ale. V roce 1846 se železnice rozrostla až do Dunbaru a otevřela tak cestu do tohoto pivovaru široké veřejnosti, ale zároveň také konkurenci. V této době proto začali v Belhavenu diverzifikovat své výrobky a dá se předpokládat, že právě tento krok pomohl pivovaru přežít v následných těžkých dobách, kdy mnoho podobných podniků buď zkrachovalo, nebo se spojilo s většími hráči. Produkce pak pokračovala i po dobu obou světových válek a to především díky odběru piva armádou. O to smutnější byl fakt, že v roce 1972 byl cítit tlak modernější a automatizované konkurence tak silně, že stávající vlastníci pivovaru ukončili svou činnost a provoz byl prodán hotelové skupině. Na druhou stranu to znamenalo začátek 20 leté etapy velkého růstu, kdy v roce 1991 uvařili v tomto pivovaru jejich nejúspěšnější pivo „Best“. V roce 1993 vedl pivovar jistý Stuart Ross, který dále výrobu rozšiřoval a své snažení zakončil dokonce veřejným úpisem akcií pivovaru na Londýnské burze roku 1996. Posledním a stávajícím vlastníkem pivovaru je od roku 2005 společnost Greene King, která jej koupila za 187 miliónu liber.

img-belhavenBillV roce 1950 se poprvé objevil známý charakteristický rys celého podniku – Belhaven Bill, což je maskot a zároveň ústřední postava marketingu pivovaru dodnes. Jedná se o zavalitého rybáře s holínkami, často zasazeného do pozadí přístavu Dunbar a jeho podobizna je k vidění přímo v pivovaru.

Belhaven si však stále udržuje tradice historického a tradičního, skotského vaření piva. Jeho belhaven_line_uproční výstav se posunul z 30 tisíc barelů v roce 1992 na dnešních téměř 100 tisíc barelů ročně. Pro představu, jeden barel odpovídá přibližně 119 litrům.

V nabídce je stále 10 druhů piv. Jedná se o Scottish Stout, Scottish Ale, St Andrews Ale, Twisted Thistle, McCallum’s Stout, Wee Heavy, Fruit Beer, Burns Ale, 80 Shilling, a již zmíněné nejznámější Best.

belhaven

Kontakt:

www.belhaven.co.uk

Facebook