Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Brouwerij de Molen

Minipivovar

De Molen

Brouwerij de Molen je řemeslný pivovar nacházející se v Holandsku ve městě Bodegraven a produkuje piva od roku 2004. Milovníci piva znají tento pivovar především pro jeho širokou nabídku jak stále dostupných, tak i sezónních či speciálních, zrajících piv. Ročně se zde vyrobí okolo 45 různých druhů piv od lehkých aleů až po těžké stouty.

demolen5Jak to všechno začalo? Jistý Menno Olivier se začal ve svých třiceti letech věnovat domácímu vaření piva jako koníčku. Svůj malý domácí pivovárek, který tenkrát pojmenoval “de Salamander”, měl umístěn u sebe v garáži a vařil dávky jen kolem 200 litrů maximálně párkrát do měsíce. Pivní styly vařil Menno podle toho, jaké měl on sám nejraději, například English Strong Ale, Bitter či Stout. To, co začalo jako koníček, však vyústilo v profesionální kariéru v Belgickém pivovaru a později také dvou dalších Holandských. Nakonec však Menno usoudil, že má již dost zkušeností a rozhodl se založit si oficiálně vlastní pivovar.

Pivovar v kombinaci s restaurací a později následovaný pivotékou založil společně se svou ženou Beou Brinkman ve starobylém větrném mlýně s názvem “De Arkduif”. Začátky byly ale skutečně náročné, neboť od 80 let byly holandští pivaři doslova zaplavováni Belgickými pivy typu blond, dubbel či tripel a nebyli připraveni na silně chmelená nebo jinak výrazná piva jako například imperial stout. Chtě nechtě se Menno musel přizpůsobit a začít vařit stejné typy piv, na jaké bylo místní obyvatelstvo zvyklé, aby podnik vůbec přežil.

demolen2Situace se změnila až s výhrou ceny Favourite Belgian/Dutch Beer na Velkém britském pivním festivalu v srpnu 2005, následkem čehož se mnoho zahraničních distributorů začalo o piva De Molen zajímat. Export začal prudce stoupat a konečně pivní styly, které měl Menno nejvíce rád, začaly být hlavními produkty. V roce 2009 pivovar produkoval 900 hektolitrů a 90% produkce šlo na export.
V roce 2007 se Menno skamarádil s dalším milovníkem piva a domovarníkem Johnem Brusem, který mu pomohl s novou webovou prezentací a společně zorganizovali první pivní festival Boreefts v roce 2009.
V roce 2010 si Menno a John uvědomili, že další růst je neodvratný. Dosud veškeré rozšiřování probíhalo stylem tzv. hašení požárů. Jinými slovy, když byla potřeba větší varna, fermentační nádoba či lahvovací linka, tak se jednoduše pořídili. Tento trend ale nemohl pokračovat do nekonečna, neboť narážel na primární problém s nedostatkem místa a logistickými omezeními. Možnosti byly tenkrát jasné – buď zůstat při zemi a spokojit se stávajícím stavem nebo začít prakticky od píky s kompletně novým a větším vybavením a budovou. Jak je dnes vidět, rozhodnutí padlo na druhou z možností. Velkou výzvou bylo však najít nové místo, které bude splňovat všechny potřebné požadavky, jelikož nechtěli ztratit své kořeny v podobě historického mlýnu. Po několika náročných měsících hledání vhodného objektu v Bodegraven a okolí se náhodou naskytla skvělá příležitost v podobě rozlehlé budovy ve vedlejší ulici, kterou se oba pánové rozhodli okamžitě využít. Nakoupilo se kompletně nové pivovarní vybavení na 25 hektolitrů od společnosti MBA 21 z Čech – Českých Budějovic, které nahradily původní 5 hektolitrové varny. Ty však zůstaly i nadále v provozu a jsou používané na speciální várky piv, exkurze a výukové účely.

demolen4Pivovar De Molen je známý především pro své široké portfolio stylů řemeslných piv s důrazem na autenticitu za pomoci specifických ingrediencí a metod. Zejména v Nizozemí byli ve srovnání s ostatními pivovary průkopníky něčeho nového a to nejenom v samotných pivech, ale i přístupu k marketingu, etiketách, názvech piv, atd. De Molen se nebojí experimentovat a spousta skvělých receptů vznikla čistě z odvahy zkusit něco ztřeštěného. Dnes stálou nabídku tvoří okolo 20 piv. Většina z piv dostala své jméno jako odvozeninu od Holandských přísloví či říkanek. Například pivo Vuur & Vlam se dá přeložit jako Oheň a plameny – slovní spojení v Holandsku používané, když jste do někoho po uši zamilovaní.
Co se produkce týče, v roce 2009 to bylo 900 hl, 2011 díky nové varně 1950 a v roce 2013 již 4500 hl. Nejpopulárnějšími pivy z hlediska prodejů jsou Vuur & Vlam, Op & Top, Rasputin, Amarillo a Hel & Verdoemenis.
Od roku 2009 pořádá De Molen každoročně pivní festival. Začalo to jako protest proti všem holandským pivovarům, které nerozlišovaly mezi kvalitními a špatnými pivy. Tento festival začal propagovat fenomén „craft beers“ a zakládal si na vysoké kvalitě nabízených piv a možnosti potkat sládky jednotlivých pivovarů osobně.

de-molenKontakt:

www.brouwerijdemolen.nl

Facebook

Twitter