Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Klášterní pivovar Strahov

Restaurační pivovar

Klášterní pivovar Strahov

Klášterní pivovar Strahov se nachází v exkluzivní pražské lokalitě nedaleko Pražského hradu v těsné blízkosti Strahovského kláštera, který byl založen v roce 1143 králem Vladislavem II. Jedná se o nejvýše položený pražský pivovar nabízející nefiltrovaná speciální piva pro potěchu očí, nosu i chuťových pohárků.

strahovPrvní zmínky o pivovaru pocházejí z přelomu 13. a 14. století. Tehdy byl pivovar pronajat měšťanu Menšího Města pražského Petrovi. Pivovar, který mu opat Jan a převor Zikmund pronajali, stál v oboře a nebyl jediný, který kanonie vlastnila. Druhý pivovar se nacházel ve vinici pod klášterem. Během husitských válek byly oba pivovary i klášter poničeny. Právovárečná práva byla obnovena až v roce 1515 Vladislavem Jagelonským a v roce 1591 znovu potvrzena císařem Rudolfem II. O stavbě nového pivovaru, stojícího na místě dnešní restaurace, rozhodl tehdejší opat Kašpar Questenberg v roce 1629. V letech 1635 a 1646 pivovar z nejrůznějších příčin pivo nevařil. Obnova a znovuotevření se protáhlo až do roku 1659 a pivovar poté vařil až do roku 1697, kdy byl značně poškozen požárem. Obnova trvala do roku 1699. Ještě v roce 1903 pivovar prokazatelně fungoval a byl zapsán na soupisu pivovarů v Rakousko-Uhersku. Nájemce a sládek Jan Řezníček zde ještě v sezoně 1905-06 vystavil 1842 hl piva. strahov2Nejpozději v roce 1919 byl však již pivovar zrušen a přestavěn na byty. V roce 1993 začala další rekonstrukce, která byla nedokončená zastavena rok poté. Poslední významná a náročná rekonstrukce začala 10. července 2000. Akciová společnost LEV-CZ rekonstrukci úspěšně zakončila v polovině roku 2001. V objektu byla zřízena restaurace. Jako poslední v květnu 2001 byl v bývalé kočárovně zřízen restaurační minipivovar s kapacitou 1000 hl ročně. První várka piva byla uvařena 6.června 2001 na svátek patrona premonstrátů svatého Norberta. Stávající zařízení se tedy může chlubit dlouhou tradicí, úzce spojenou s historií kláštera premonstrátů, jehož dvě barokní zvonice jsou dnes jednou z nejznámějších dominant Prahy.

Současná podoba pivovaru nabízí hostům kapacitu až 260 míst ve třech osobitých prostorech a to ve vlastním pivovaru a ve dvoupatrové restauraci Sv. Norbert. Přes léto je pro hosty otevřena zahrádka na pivovarském dvoře s kapacitou 100 míst. Nabízeny jsou i prohlídky pivovaru, pořádání konferencí, svateb či jiné cateringové služby.

klasterni-pivovar-strahov-6Pivo se prodává pod značkou Sv. Norbert, pojmenované podle zakladatele řádu premonstrátů, jež sídlí ve Strahovském klášteře. Vyrábí se pouze z přírodních surovin – vody, sladu, chmele a kvasnic. Tím je tedy plně respektován letitý zákon o čistotě piva – Reinheitsgebot z roku 1516. Pivovar říká, že nechává v pivu vše, co je dobré. Sv. Norbert obsahuje zbytkové pivovarské kvasnice s obsahem vitamínu B. Kromě světlého a tmavého Norberta jsou čtyřikrát do roka vyráběny sezónní pivní speciály a další příležitostná piva, např. Tříkrálový pšeničný speciál, světlé Velikonoční, tmavé Podzimní a polotmavé Vánoční. Příjemný způsob, jak zdůraznit liturgický kalendář. Celkem tedy vyrábí již deset druhů piva, tři celoročně a sedm sezónně. Sládkem je od roku 2009 Jan Martinka.

Pivovar se může chlubit řadou ocenění. Patří mezi ně například minipivovar roku 2007, 2008, 2011, 2012, Sládek roku 2006 a 2012 od Sdružení přátel piva.

strahovKontakt:

www.klasterni-pivovar.cz

Facebook