Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Pivovar Clock

restaurační pivovar

Pivovar Clock

Pivovar Clock Potštejn navazuje na dlouholetou tradici vaření piva v Pivovaru v Potštejně nad Orlicí, tedy kousek od Rychnova nad Kněžnou, která se váže na osobu Viléma z Perštejna. Tento bohatý šlechtic a znamenitý hospodář v roce 1490 zakoupil potštejnské panství a založil v Potštejně dvůr a pivovar. Dlouhá nit vaření piva v potštejnském pivovaru se posléze táhla několik století přes další šlechtické rody a sládky až do roku 1913 k poslednímu sládkovi a nájemci Josefu Doubkovi. Ten zde vařil pivo již v budově Zámeckého pivovaru v letech 1908-1913, tedy v době velké pivovarské konkurence před I. světovou válkou. V této době se vaření piva stávalo doménou vznikajících velkopivovarů.

clock4Výstav původního Zámeckého pivovaru nebyl nijak velký, v 18. století se pohyboval ve výši 400 hl a v období 1873 -1913 v rozmezí 1500 -3000 hl, přičemž kapacita varny byla 26 hl piva. Až do konce provozu v roce 1914 byl tento pivovar zařízen jen na ruční práci, takže nově vznikajícím pivním kolosům již konkurovat nemohl. Proto byla výroba zastavena.

Objekt pivovaru dalších téměř 100 let chátral, aby nakonec po jednom století nečinnosti zažil znovuzrození. V roce 2014 se stal díky svým novým majitelům pivovarem s novým zařízením a technologií od společnosti EBIA CZ z Tišnova, jenž plně odpovídá technologii dnešního 21. století. Za zrodem nového pivovaru stojí trojice Jiří Andrš, Ivo Muthsam a Jakub Sychra.

clock2

Produkce pivovaru Clock je asi 2500 hl nepasterovaného, nefiltrovaného piva ročně a představuje svým zákazníkům pestrý svět pivní rozmanitosti, ze kterého majitelé míní vybírat a připravovat to nejzajímavější. Pivo se v Clocku vaří pouze z kvalitních přírodních surovin – vody, sladu, chmele a kvasnic, které zaručují vjemovou šíři. Sládek Jakub Sychra používá více druhů sladu, chmele a kvasnic a vaří více pivních stylů, které z těchto základních surovin vychází. Každé pivo, které dostanete přímo v pivovaru v přilehlé pivnici, má své specifické sklo, do kterého pivo putuje nejkratší cestou ze sklepa a servíruje se na keramickém tácku. Jako hnací plyn používají čistý dusík, který si sami vyrábí a který je vůči pivu zcela inertní. Základní nabídku tvoří 6 piv – Clock 12° American Pale Ale, Exorcist 14° Foreign Extra Stout, Goldie 11° Weizenbier, Hektor 10° Světlé výčepní, Maid 12° Polotmavý ležák a Twist 14° American Red IPA. Další piva jsou speciály vařené v limitovaných edicích označovaných jako No Idols!

clock3

Přestože pivovar vznikl v historických prostorách, vaří moderní pivo a prezentuje jej spíše jako gurmánský, netuctový produkt zapadající do moderního/dnešního životního stylu. Stejně tak design a obecně propagaci, kterou Clock zvolil, považujeme za odvážnou a zajímavou ve srovnání se standardními nevýraznými prezentacemi některých konkurentů. Jejich přístupu velice fandíme a je bez diskuze, že se jim strategie odlišnosti vyplácí.

clockKontakt:

www.pivovarclock.cz

Facebook

Twitter