Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Městský Podorlický pivovar

Minipivovar

Mestský podorlický pivovar

rychnov1Původní Trčkův zámek z 16. století přebudovala Kolowratská vrchnost na pivovar, který provozovala původně sama, později prostřednictvím nájemců. V roce 1913 nejprve pronajala pivovar se vyučil pivovarskému řemeslu ve smíchovském pivovaru, ale měl i zahraniční zkušenosti např. Berlána, Záhřebu či dokonce v Jižní Americe. V roce 1918 zakoupil od Kolowratů pivovar a od základů jej zmodernizoval. Mikšůvpivovar v Rychnově n. Kn. patřil mezi nejlepší pivovary středně velkého typu, s ročním výstavem 15000 hl. piva. V době před znárodněním mu již pomáhal s provozem pivovaru jeho syn, rovněž Jan, který vystudoval Střední pivovarnickou školu a nastoupil u svého otce. Pivovar byl znárodněn na jaře roku 1948 a v roce 1962 byla výroba piva zrušena, když veškeré, i v této době moderní technologické zařízení bylo z objektu odstraněno. Poté byl objekt přebudován na sodovkárnu. Jak Jan Mikš starší, tak jeho syn byli perzekuováni, přičemž syn Jan po celou dobu pracoval v oboru pivovarnictví. V roce 1993 byl provoz sodovkárny spolu s objektem ve značně zchátralémstavu vrácen v rámci restituce rodině Mikšových a v současné době vnuk JUDr. Jan Mikš nadále provozuje výrobu nápojů. Od roku 2004 pak současný vlastník provádí celkovou rekonstrukci a vrací budovu bývalého pivovaru do původního stavu. V současné době je již rekonstrukce ukončena. 

 

rychnov2V roce 2001 byl provoz rozšířen o pěstitelskou moštárnu a v roce 2003 o pěstitelskou palírnu a pěstitelský lihovar. V červnu 2008 byla založena firma Městský Podorlický pivovar s.r.o., kde minoritním společníkem je město Rychnov nad Kněžnou, zbývající část vlastní Podorlická sodovkárna s.r.o., která vybudovala minipivovar s roční kapacitou 1000 hl. Na vlastní minipivovar bezprostředně navazuje zahradní restaurace “Pivovarský šenk”, kde je možno konzumovat jednotlivé druhy vyráběného piva. Výstavbou minipivovaru se vlastník objektu vrátil k rodinné tradici a pevně věří, že rychnovské pivo naváže na svou oblíbenost v regionu z minulého období. Jako jediní v celé ČR pak v jediném objektu a v rámci jednoho provozu vyrábíme nealko nápoje, provozujeme pěstitelskou moštárnu, pěstitelskou palírnu a lihovar a vyrábíme a vaříme kvalitní rychnovské pivo.

Rychnovský minipivovar byl v roce 2012 vyhodnocen MF Dnes jako osmý nejlepší a nejzajímavější minipivovar ze současných 138 minipivovarů v ČR.

rychnov-logo

Kontakt:

www.pivovarrychnov.cz

Facebook