Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Polotmavý ležák

polotmavy lezakStyl piva, který jistě netřeba dlouho představovat. Tato varianta, navíc v Česku i velmi oblíbená, je nejrozšířenější varianta plzeňského ležáku. Spodně kvašené polotmavé pivo jantarové až karamelové barvy, většinou zcela průzračné. Vaří se tradiční rmutovací metodou ve varně, kvašení probíhá v otevřené spilce a zrání v ležáckém sklepě. Karamelovou barvu a chuť dodává pivu kombinace použitých světlých plzeňských sladů a sladů karamelových (pražených) pro dosažení vyvážené chutě. Aroma je komplexní, sladové, lehce pikantní s vůní žateckého chmele. Stejně jako klasický ležák, se polotmavé pivo vyznačuje hustou, dlouhotrvající, zakaleně bílou pěnou.

Pivo se středním tělem kombinuje poměrně výraznou a pikantní chuť chmele, ale zároveň i zaoblenou a příjemnou hořkost. Pocit v ústech a dochuť je vyvážená ve prospěch sladu i chmele; ležák obvykle lehce perlí na jazyku. Celkový dojem pivo zanechává velmi svěží, komplexní a dobře zaoblený, ale stále dostatečně osvěžující.

Obvyklé složení: žatecký chmel, moravský sladový ječmen (pražený), české ležácké kvasnice a dále měkká voda s nízkým obsahem minerálů.

Obsah alkoholu se obvykle pohybujek mezi 4% – 5,5%.

Hořkost chuti obvykle 20 – 35 jednotek IBU.

Zástupce v zásilce: Purkmistr Polotmavý Ležák 12° , Letinská 13 polotmavý speciál