Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Akciový pivovar Letiny

Restaurační minipivovar

Akciový pivovar Letiny

Akciový pivovar Letiny vznikl v plzeňském kraji v obci Letiny, na místě původní letinské hospody, která byla na návsi v Letinech postavena již ve třicátých letech minulého století. V obci člověk může také najít vodoléčebné, slatinné a klimatické lázně, respektive sociální a zdravotní centrum. 11236010_702537246558772_1256111210_nPivovar funguje od 4. července 2014 a zakladateli jsou bratři Krýslové známí též například z pivovaru Purkmistr nebo Joe Garage Beer. Akciový pivovar Letiny je již 45. pivovar Josefa Krýsla. Nejedná se však o další pivovar plzeňské firmy Lucrecius, nýbrž pivovar je ve vlastnictví stejnojmenné akciové společnosti, kterou tvoří sedm akcionářů, místních patriotů. Sládkem pivovaru je pan Tomáš Nožička.

Pivo se zde vaří v měděné dvounádobové varně o objemu 500l. Dále je zde klasická spilka – tři spilečné nádoby, každá o objemu 1000l, které jsou chlazené ledovou vodou. V ležáckém sklepě je pak pivo chlazeno vzduchem; stojí zde 4 tanky po 500l a jeden o objemu 1000l. Dodavatelem technologie pro varnu a spilku je Joe´s Garage Beer a tanku a výčepu firma Lukrecius. Jedinečnost letinského piva navíc zajišťuje i velmi kvalitní (lázeňská) voda s velmi příjemnou a plnou chutí, optimální pro příjem iontů vápníku a hořčíku a z hlediska obsahu dusičnanů vyhovuje dokonce požadavkům na kojeneckou vodu. Roční výstav pivovaru může dosahovat až 800 hl. Zajímavostí je, že varnu pivovaru vysvětil plzeňský biskup, monsignor František Radkovský.

plzen_cz_IMG_3576V prodeji můžete nalézt z Letin sedm druhů piv: Letinské výčepní světlé 10%, Letinský světlý ležák 12%, Letinský polotmavý ležák 13%, Letinský tmavý ležák 12%, Letinský pšeničný ležák 12%, Letinský hořký speciál (LIPA) 14% a nealkoholický polotmavý Lobkowicz. Letiny-02Etikety letinských lahvových piv zdobí logo podniku se třemi hvězdami a čtvrtměsícem, jež na domácí poměry působí docela nezvykle. Jde však o odkaz na znak domovské obce Letiny, kde trojice hvězd a “stoupající půlměsíc“ jsou převzaty z erbu zakladatele lázeňství v Letinech – Rudolfa Pikharta ze Zeleného Údolí, jehož rod vlastnil Letiny v období 1651 – 1710.“

Krom pivovaru je v komplexu i restaurace s českou ale i americkou kuchyní, multifunkční sál sloužící kdysi jako tělocvična a salonek či venkovní posezení. Pivovar v Letinech má i svou vlastní měnu. Lidé si mohou koupit speciální mince a ty pak v hospodě směnit za jakékoliv pivo.

letiny

Kontakt:

www.pivovarletiny.cz

Facebook

Twitter