Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Kounický pivovar

Minipivovar

Kounice

Středočeská obec Kounice se nachází nedaleko Českého Brodu. V roce 2011 se rozhodl Ing. Karel Klusáček se svým společníkem Janem Žižkou, že obnoví zdejší minipivovar, a tak založili firmu Kounický pivovar s.r.o. kounicepivovarDlouhý rok a půl trvaly stavební úpravy, až v srpnu 2012 byla uvařena první várka Kounického ležáku a tím obnovena po 112 letech tradice vaření piva v tomto původním středověkém pivovaru.

prowebNejstarší písemná zmínka o pivovaru pochází z listiny datované k roku 1590, kdy pivovar s celým Kounickým panstvím směnil Prokop Dvořecký z Olbramovic s Janem Rudolfem Trčkou. Po dlouhé roky byl pivovar pronajímán, až roku 1884, kdy ho odkoupili Antonín a František Klusáčkové, kteří následujícího roku založili “továrnu na výrobu sladu”. V této době dosahoval roční výstav piva v Kounicích 3500-5000 hektolitrů. Vaření piva bylo však postupně omezováno, výstavba nových moderních pivovarů v Českém Brodě, Nymburce nebo rychle rozvíjející se pivovar v Kostelci nad Černými lesy byly tak silnou konkurencí, že v roce 1900 ukončil František Klusáček výrobu piva v Kounicích. Sladovna ale pod vedením rodiny Klusáčků vyráběla až do znárodnění v roce 1948. Následně byl provoz zachován a podnik byl začleněn pod Obchodní sladovny Praha n.p. Roku 1992 byla sladovna navrácena v restituci rodině Klusáčků.

obrkounice01Pivovar se nachází v objektu středověkého pivovaru, ve kterém nechybí klasické sladovny a konírny, a samozřejmě k němu patří i stylová restaurace. Sládkem je zde Jaroslav Košťák, který vařil pivo i v takových pivovarech jako jsou Svijany či ve Velkých Popovicích. V době otevření počítal pivovar s výstavem 400 až 700 hektolitrů piva.

Dnes nabízí pivovar čtyři druhy piva: Světlý ležák 12%, Ginger Ale 12% (do kterého je speciálně přidáván strouhaný zázvor), Polaris 15% (německá odrůda chmele), IPA 17% a další speciální piva jako je Bylinkové, Pšeničné nebo třeba English Porter. Nebojí se experimentovat s druhy chmele z celého světa, a tak vznikly i speciály jako je Melon (německý s melounovo-jahodovým profilem aromatu), Sorachi Ace (japonsko-americký chmel) či Nelson Sauvin (novozélandský).

kouniceKontakt:

www.kounickypivovar.cz

Facebook