Vstup na stránky je povolen pouze osobám starším 18-ti let Prosíme potvrďte, že vám je více než 18 let.

Malešov

Létající pivovar

Malešov

“Prostřednictvím Přátelského pivovaru Malešov chceme přispět k probíhající renesanci českého pivovarnictví”. To tvrdí jeho zakladatel Ondřej Sláčálek a další 3 majitelé společně se sládkem Janem Prokopem. Celá historie začala v roce 2002, kdy se skupina přátel rozhodla zhostit nelehkého úkolu zrekonstruovat rozpadající se středověkou tvrz Malešov nedaleko Kutné Hory. Cílem této snahy tehdy bylo zachránit krásnou gotickou stavbu a oživit ji pro širokou veřejnost. Při výstavbě začali majitelé pořádat i různé kulturní akce jako např. koncerty a divadla. Prvotní myšlenku však po úspěšné rekonstrukci později rozšířili o nápad oživit i starý Malešovský pivovar, který vznikl již v 16. století. Jelikož za vším stála parta přátel, dostalo se přátelství i do názvu samotného pivovaru.

malesovTvrzDo dnešního dne je pivovar Malešov ale stále létajícím pivovarem a nechává si tak pivo vařit podle svých receptur v jiných kamenných pivovarech formou takzvaného contract brewingu, v tomto případě například v pivovaru MMX v Letech u Dobřichovic. Pivovar vznikl v roce 2013 a je stále ve fázi realizace. Pánové postupně pracují na vlastním kamenném pivovaru, který chtějí otevřít již v roce 2016. Nedávno se podařilo získat nemovitost s původními pivovarskými sklepy v Malešově, a proto prakticky nic nebrání v započetí stavby. Z důvodu náročnosti rekonstrukce tak opustili od původního záměru postavit pivovar na původním místě. Důvod, proč Malešov začal vařit pivo ještě před tím, než mají vlastní prostory je, že chtěli začít co nejdříve propagovat samotnou značku a rádi by měli doladěné všechny receptury a mohli nabídnout sérii vlastních pivních speciálů. Nutno podotknout, že ne každá dávka se dosud podařila a například jeden var piva IPA nebyl veřejností příliš kvalitně hodnocen. To se však stává a ostatní dávky však byly o poznání lepší.

10352905_823971980999194_7484241419010675549_nPivovar Malešov také začal používat na české poměry nezvyklé, ale moderní a ve světě běžné a uspěšné kroky při budování pivovaru. V začátcích se uchýlili ke spolupráci s pivovarem Břevnov, který jim poskytoval jejich pivo a Malešov ho prodával pod svou značkou (samozřejmě ale s uvedením původu). Kvůli finanční náročnosti vytvoření vlastních receptur se rozhodli získat peníze formou crowdfundingu, což je způsob hromadného financování, jinými slovy finance získali od svých fanoušků. A nutno podotknout, že úspěšně. Na serveru Odstartovano.cz získali vždy dokonce více, než původně požadovali.

malesovpivaPivo vaří jako každý správný minipivovar původní metodou bez filtrace a pasterizace a používají jen původní pivovarské ingredience. Za pomoci odborníků usilují o vždy stejně dobré, kvalitní a neošizené pivo vysokého standardu. Malešovské pivo však nechce být jen tradiční, od počátku se snaží experimentovat a prosazovat koncept Párování piva s jídlem. Chce povýšit pivní kulturu na vyšší úroveň – a kulturou se myslí jak způsob vaření piva, tak i jeho pití. Zákazník restaurace si zaslouží dostat pivo, které podpoří chuť jídla na jeho talíři, a číšník má dostat možnost takový nápoj nabídnout. Výsledkem má být přátelské setkání, během něhož má harmonie chutí přednost před alkoholovým opojením. Postupně se snaží “vyšperkovat” 4 vlastní originální receptury, které nejlépe vystihnou paletu pivních chutí vhodných k různým pokrmům – IPU, světlý ležák, pšeničné a stout.

Veškerá filozofie kolem pivovaru se točí kolem výstižného motta “Drink different” a nikoliv “Get Drunk”.

malesovKontakt:

www.pivovarmalesov.cz

Facebook